Ajurvéda, stručný průvodceSlovo ájurvéda zní povědomě, ale dokázali byste ho skutečně definovat? Rezonuje s "holistický", "zdravý", "přírodní", "homeopatický", ale co doopravdy znamená?

Název ájurvéda se skládá ze dvou slov. "Ayu" znamená život a "Veda" znamená vědění a nauku, což znamená, že ájurvéda je věda o životě.

Ajurvéda, jak to začalo?

Ájurvéda vznikla před 5000 lety na indickém subkontinentu. Staří mudrci se snažili odpovědět na otázku, co je zdraví, a uvědomili si, že zdraví je složeno z fyzické, duševní a emocionální pohody.

stručný průvodce ajurvédou

Ajurvéda, jak to funguje?

Celostní přístup

Podle ájurvédy jsou zdraví a nemoci výsledkem všech aspektů našeho života: výživy, kariéry, mentálního nastavení, společenských aktivit a duchovního života. Pokud je jedna oblast oslabená, začnou trpět všechny oblasti. Život je jako pavučina: pokud otřesete jednou její oblastí, otřese se celá pavučina.

Principy ájurvédy

Ájurvéda vychází z předpokladu, že vesmír se skládá z pěti prvků: vzduchu, ohně, vody, země a éteru. Tyto prvky jsou u člověka reprezentovány třemi "dóšami" neboli energiemi: Váta, Pitta a Kapha. Když se některá z dóš v těle nahromadí nad žádoucí mez, tělo ztrácí rovnováhu. Každý člověk má svou vlastní rovnováhu a naše zdraví a pohoda závisí na dosažení správné rovnováhy těchto tří dóš. Ájurvéda navrhuje specifická doporučení týkající se životního stylu a výživy, která pomáhají jednotlivcům dosáhnout rovnováhy dóš.

Preventivní zdravotní péče a podpora zdraví

Ájurvéda klade velký důraz na prevenci, protože je mnohem snazší udržet si zdraví než ho obnovovat, když už je jednou podlomené.

Ajurvéda, léčebné postupy

Cílem ájurvédské léčby je odstranění toxinů, zmírnění symptomů, zvýšení odolnosti vůči nemocem a nastolení harmonie v životě.

Ájurvéda je stále populárnější, zejména mezi lidmi, kteří hledají přírodní řešení, jež doplňují současnou medicínu. S pomocí a odborností ájurvédských konzultantů můžete zjistit svou jedinečnou tělesnou konstituci (Prakriti) a dóšu (Vatta, Pitta, Kapha). Zohlední vaši jedinečnou fyzickou a emocionální konstituci a rovnováhu mezi všemi třemi těmito prvky a poté vám poskytnou holistický léčebný plán, který zahrnuje změny ve stravě, životním stylu a návycích, přírodní prostředky, doplňkové bylinné přípravky a řadu masáží, jógu a meditaci.

Ájurvéda urazila dlouhou cestu od svých počátků před pěti tisíci lety a ve své nadčasovosti se může uplatnit v dnešním moderním světě stejně jako ve starověku. Překračuje hranice kultury, rasy i zeměpisné polohy - každý člověk na světě ji může využít ke zlepšení svého zdraví a životního stylu, k prevenci nemocí a k životu v blahobytu těla i mysli.

na web - Osobní konzultace s aurvédským odborníkem v Plzni (2).png


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů