Pro lepší pohodu? Prostě dýchejte11. září 2001 jsem jako postgraduální studentka na Manhattanu snídala na střeše, když jsem byla svědkem toho, jak letadla zničila Dvojčata. Ještě několik měsíců poté jsem se každé ráno třásla úzkostí. Nechtěla jsem brát léky, a tak jsem vyzkoušela všechno možné. Meditace všímavosti vyvolávala záchvaty paniky. Hot jóga posilovala svaly, ale na mou úzkost nijak nepomáhala. Chodila jsem na přednášky buddhistických mnichů a učitelů meditace v naději, že dosáhnu vnitřního klidu, ale bez úspěchu. Nakonec jsem navštívila lekci SKY Breath Meditation (Sudarshan Kriya), která zahrnuje dvacetiminutový dechový cyklus v různých pozicích a rytmech. Ačkoli jsem tam šla s nedůvěrou, vyšla jsem z ní klidná. Dvě desetiletí poté jsem nevynechala jediný den tohoto dechového cvičení, dokonce ani když jsem rodila.

Emoce ovlivňují vaše dýchání a změna dýchání může změnit vaše emoce

Část své výzkumné kariéry jsem také věnovala studiu přínosů dýchání pro duševní zdraví a pohodu. Sedm let po 11. září jsem pracovala s veterány, kteří se vraceli z války s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Tradiční léčba u mnoha z nich selhala, a tak jsme s kolegy provedli randomizovanou kontrolovanou studii, abychom otestovali účinky dýchání SKY (které nezisková organizace Art of Living Foundation učí širokou veřejnost a projekt Welcome Home Troops nabízí veteránům a vojákům). Ve srovnání s kontrolní skupinou se u veteránů, kteří po dobu jednoho týdne každý den praktikovali dýchání SKY, snížila úzkost na úroveň typickou pro běžnou populaci. Přestože většina z nich ve cvičení nepokračovala, výhody si zachovali i o rok později. Ve skutečnosti mnoho veteránů v naší studii již nebylo kvalifikováno jako osoby s posttraumatickou stresovou poruchou. Větší studie v kalifornské nemocnici pro veterány v Palo Altu zjistila, že SKY má podobné přínosy jako terapie kognitivního zpracování (CPT), která je v současnosti zlatým standardem léčby PTSD. Veteráni, kteří praktikovali SKY, také vykazovali větší fyziologické zlepšení než ti, kteří absolvovali pouze terapii. Pro lidi, kteří se nechtějí vracet k bolestivým vzpomínkám nebo o nich diskutovat, ani obětovat čas a náklady potřebné pro terapii, jsou dechová cvičení vítanou alternativou.

Emoce ovlivňují vaše dýchání a změna dýchání může změnit vaše emoce. Například úzkost a hněv odpovídají nepravidelnému, krátkému a rychlému dechu. Přijetí pomalejšího a pravidelnějšího dechového vzorce, který odpovídá klidnému pocitu, přináší uvolnění tím, že aktivuje bloudivý nerv (nervus vagus), zpomaluje srdeční tep, snižuje krevní tlak a uklidňuje vás. Jednoduchým cvičením, které můžete vyzkoušet, je zavřít oči a vydechovat dvakrát déle, než se nadechujete. Dělejte to pět minut ráno, před stresujícím jednáním nebo při návratu z práce domů.

Dýchání obstojí i ve srovnání s jinými uznávanými postupy pro dobrou pohodu. V randomizované kontrolované studii z roku 2020 jsme s kolegy z Yale přiřadili vystresované vysokoškoláky buď do kontrolní skupiny, nebo do skupiny, která cvičila SKY dýchání, nebo do skupiny, která se věnovala meditaci všímavosti, nebo do skupiny, která se učila dovednostem pro zlepšení emoční inteligence. SKY prokázal statisticky významnější přínos pro duševní zdraví a pohodu než ostatní intervence. Možná je to proto, že dýchání není primárně cvičením sebeuvědomování - aktivně uvolňuje váš fyziologický stav.

EMMA SEPPÄLÄ, Ph.D., je autorkou bestsellerů, přednáší na Yale a je mezinárodní řečnicí. Vyučuje vedoucí pracovníky na Yale School of Management a je ředitelkou Fakulty ženského leadershipu na Yale School of Management. Vystudovaná psycholožka a výzkumnice se zabývá vědou o štěstí, emoční inteligencí a sociálními vazbami. Její bestseller The Happiness Track (HarperOne, 2016) byl přeložen do desítek jazyků. Seppälä je také vědeckou ředitelkou Centra pro výzkum a vzdělávání v oblasti soucitu a altruismu na Stanfordově univerzitě.

-----------------------

Přeloženo z magazínu TIME.COM: For Better Well-Being, Just Breathe


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů