Jarní alergie? S ájurvédou žádný problém!Jarní alergie a užitečné ájurvédské doplňky

Období jara je tady a příroda se probudila ze zimního spánku.

Mnoho lidí s alergiemi pociťuje příznaky v plné síle: ucpaný nos, neschopnost pořádně dýchat, kýchání, kašel, šimrání v krku a mnoho dalších nepříjemných pocitů. Užívání léků může pomoci, ale často slýcháme o lidech, kteří se potýkají s vedlejšími účinky léků na alergii. Pokud patříte mezi ně, čtěte dále, máme pro vás několik ájurvédských doporučení, jak se s alergií vypořádat.

Co je to alergie?

Alergie je stav, kdy imunitní systém reaguje abnormálně na normálně neškodné látky v prostředí v důsledku přecitlivělosti imunitního systému.

Alergie závisí na individuální Prakriti (tělesné konstituci) a Vikrti (nerovnováze).

Více se projevují během sezónních přechodů. Alergie typu Vata jsou časté na podzim. Alergie typu Pitta jsou běžné v létě, obvykle zahrnují záněty a projevují se více na kůži.

Alergie typu kapha jsou běžné na jaře a jejich projev je těžký a ucpaný.

Jak se vypořádat s alergiemi na základě Ájurvédy?

Ájurvéda navrhuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění příznaků alergie:

1. Očista a ozdravení
Mírná detoxikace se zaměřením na ozdravení těla je při zvládání alergií nezbytná; zmírňuje okamžité příznaky a zabraňuje budoucím recidivám.

2. Udržujte hydrataci pomocí teplé vody
Začněte den jednou až dvěma sklenicemi teplé vody s citronem a medem a popíjejte teplou vodu nebo bylinkový čaj po celý den.

3. Životní styl na základě zklidnění Váty
To zahrnuje dodržování rutiny - pravidelná strava, včasný spánek, digitální detoxikace a dostatek odpočinku. Zařaďte do dne jemná, regenerační cvičení a protahování.

4. Denní režim
Zakomponujte do denního režímu vyplachování ústní dutiny sezamovým olejem a abhyangu (samomasáž těla) sezamovým olejem nebo jakýmkoli léčebným olejem - denně nebo tak často, jak jen můžete. Vyčistěte a chraňte si nosní dírky pomocí džal netí (výplach konvičkou - vlažná voda se špetkou soli) a denně provádějte nasyu - kapat si do nosních dírek 1-2 kapky Anu Taily, Ghí nebo sezamového oleje.

5. Bylinné čaje
Dejte si čaj Tulsi, zázvor nebo KKF (čaj z kmínu, koriandru a fenyklu).

6. Bylinné přípravky
Upřednostňujte byliny, které zahřívají, ale příliš nevysušují. Velmi prospěšné jsou Shakti drops od Sri Sri Tattvy a Amruth. Dále také Amla, Neem, Kurkuma, Haritaki, Vasa, Yashtimadhu a Chyawanprash.

7. Jóga. Regenerační, jemná jóga
Ásany, které pomáhají, jsou rotace páteře, pozice ryby, pozice pro uvolnění větrů, pozice mostu, stoj na ramenou, pozice bojovníka atd. Při zvládání alergií může pomoci také pránájáma, jako je udžají dech, třístupňová pránájáma, bhastrika a Nadi Shodhana.

8. Odstraňte stres pomocí dechové práce a meditace
Studie prokázaly, že úzkost a stres mohou vyvolat příznaky sezónní alergie. Ájurvéda považuje odbourávání stresu za klíčové pro zvládání alergií a celkovou odolnost mysli a těla.

Mezi preventivní prostředky patří nasya s Anu Taila, kurkumové mléko a místní med, které mohou usnadnit tělu přivyknutí na alergeny v prostředí.

Domácí prostředky pro různé fáze alergie

Pro každé stadium alergie existují cílené přípravky. Zde jsou uvedeny některé domácí prostředky pro jednotlivé fáze.

FÁZE VATA - akutní kýchání a podráždění hrdla
Užívejte ¼ až ½ lžičky zázvorové pasty nebo zázvorového prášku smíchaného s horkým mlékem. Nebo smíchejte 1 lžičku nastrouhané perlové cibule s 1 lžičkou citronové šťávy a medu. Užívejte ¼ až ½ lžičky této směsi v intervalech jedné nebo dvou hodin.

FÁZE KAPHA - fáze ucpání s bílým hustým hlenem
Zázvorová šťáva s medem dělá zázraky. Pro zmírnění příznaků ji lze přidat do (vlažného) čaje. Tulsi se svými protizánětlivými a protialergickými vlastnostmi je prospěšná. Doporučuje se také kloktání vlažné vody s kurkumou a solí.

FÁZE PITTA - infekční stadium se žlutým/zeleným hlenem
Ájurvédská léčba je pro alternativní přístup, nicméně jakmile je infekce již přítomna, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc.

Zaujal Vás ájurvédský přístup? Využijte možnosti osobní konzultace s ajurvédským odborníkem, který pravidelně jezdí do Čech:

Copy of Facebook COVER - Osobní konzultace s aurvédským odborníkem v Plzni.png

Více info o ájurvédských konzultacích


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů