Radujte se z krásyRadujte se z krásy

Hrdost si často pleteme s arogancí a ti, kteří ji mají, si ji pletou s hrdostí. Existuje však jasné rozlišení. Arogance je necitlivá. Když v hrdosti není pokora, promění se tato hrdost v aroganci. Když v hrdosti není uvědomění, hrdost se změní v aroganci. Když spolu s hrdostí neexistuje láska ani služba, tato hrdost se změní v aroganci. Je to ten samý nůž. S trochou otočení si můžete buď uříznout máslo, nebo poranit prst. Arogance jde s malou myslí. Malá mysl, která si není vědoma velikosti existence, si myslí, že je nejskvělejší, největší a nejvyšší.

Hrdost přináší radost a v radosti je hrdost, ale pokud se stanete necitlivými, ztratíte se ve své radosti a hrdosti. Hrdost doprovázená pokorou přináší uvědomění si dobra, krásy, štěstí, srdce. Štěstí je jazykem srdce. Když srdce řekne „štěstí“ nebo „smůla“, odkazuje to na něco, co je nad jeho možnosti, mimo jeho mysl, nad jeho schopnosti. Něco, co se vymyká malosti mysli, něco, co je mimo dosah, co je obrovské, tomu říkáte štěstí. Není to tak?

Mysl nebo hlava zná pouze fakta, zatímco srdce činí vše velkým. Poezie vychází ze srdce. Poezie je nadsázka a krása není nic jiného než přehánění. Na kráse není žádný fakt. Pokud se pokusíte analyzovat krásu ze své mysli, krása je pryč. Krása je jazykem srdce. Srdce zdobí, propracovává, přehání. Když čtete báseň, zpíváte píseň, když popisujete něco krásného, je to vždy od srdce. Spravedlnost je z hlavy. Kvalita pochází z hlavy. Ze srdce pochází pouze jedinečnost, speciálnost. Všechno od srdce je speciální, ale často to dostáváme obráceně. Pokud existuje něco negativního, řešíme to od srdce a pokud je něco pozitivní, říkáme, že nám to stoupá do hlavy.

Zveličujeme problémy. Pokud se stala chyba nebo došlo k nějakému utrpení, nějaké bídě, nafoukneme to mimo její dimenzi. Pokud ve městě onemocní několik lidí, řekneme: „Každý ve městě je nemocný. Všichni jsou tu vždy nemocní. "Přeháníme a zvěčňujeme." Mnoho novin prospívá této přehnané negativitě, ale pokud se stane něco krásného, řeknou: „Podívejme se na fakta.“ Chtějí se na to dívat spíše hlavou než srdcem. Děláme to samé, že? Musíme to změnit. Když u někoho vidíte negativní vlastnost, analyzujte to. Proč je tato osoba tak negativní? Co je za tím? Co chce? Najděte důvod. Nevnímejte negativitu srdcem, protože pak vás srdce začne bolet. Analýza negativity přináší soucit. Zveličování dobra přináší vlny krásy.

K tomuto posunu musíte udělat jeden krok. Pokud uvidíte jednu krásnou vlastnost na jiném člověku, ozdobte ji, zveličujte, zvětšujte. Nezáleží na tom, zda je tato osoba krásná nebo ne. Ti, kdo přehánějí pozitivní vlastnosti, se sami stanou pozitivními, protože naše tělo, které není ničím jiným než prostorem, se naplní chválou. Slyšeli jste frázi: „Chvalte jméno Páně“. Jste žádáni, abyste to dělali ne proto, že Bůh bude díky vaší chvále větší, nebo se nějaká osoba díky vaší chvále stane velkou. Ne. Při aktu chválení se stanete krásnými.

Kdykoli jste zavnímali pocit velké krásy, bylo to tehdy, když jste dorazili do svého domova, bylo to tehdy, když jste byli v kontaktu se svým Já, protože jste tak, tak krásní. Ať už ve světě uvidíte jakoukoli krásu, je to jen projekce bytí, Já - záblesk vašeho Já. Meditace vám pomůže vidět krásu uvnitř a krásu venku. Když se radujete z krásy, raduje se s vámi celé stvoření. Pravým smyslem takové rozmanitosti v tomto stvoření je přivést vás zpět ke svému Já, poznat, že jste krásní. A v té blaženosti se vše, co potřebujete, vše, co byste chtěli, bude jednoduše dít.

Sri Sri Ravi Shankar - překlad z originálu Rejoice in beauty


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů