Esence, podstata životaEsence života.jpg

Hlava rozumí hlavě a srdce srdci. Nos může pouze čichat, oči mohou pouze vidět a uši mohou pouze slyšet. Podobně srdce může pouze cítit, zatímco hlava může pouze myslet. Snažíme se vměstnat srdce do hlavy a hlavu do srdce a zdá se, že to nefunguje. Srdce cítí, že je něco krásné, zatímco hlava říká, že je to krásné. V hlavě lpíme na slovech, ale necítíme je. V hlavě si opakujeme slovo "krásné", ale nepřipadá nám to krásné ani to necítíme.

To samé platí o lásce, když o ní příliš mluvíte, uvízne vám v hlavě a v srdci nevzkvétá. V tichu láska vyzařuje, pulzuje. Ve věcech, které milujeme, prožíváme sami sebe více. Proto když ztratíme věci, které milujeme, cítíme se zranění, cítíme se nešťastní. Dejme tomu, že velmi milujete svůj klavír a dozvíte se, že se s ním něco stalo, něco se ve vás přeruší. Nebo když se něco stane vašemu autu nebo vašemu psovi, cítíte ztrátu. Nežijete tedy jen ve svém těle, ale také v těle předmětů / lidí, které milujete. Pokud však dokážete svoji existenci ještě více rozšířit, aby zahrnovala celý svět, poznáte, že neexistuje žádná ztráta a že jste úplní.

Jste modrou perlou. Modrá je krásná, modrá je něco velkého, obrovského a nekonečného. Vše, co je nesmírné, co je nekonečné ve stvoření, co má hloubku, se vyjadřuje modrou barvou. Obloha je modrá, oceán je modrý. Vy jste modrou perlou v tom smyslu, že vás nelze změřit. Jste tak hlubocí ve svém bytí. I když jste v těle, nikdo nemůže změřit vaše bytí. Bytí ve vás není jen modré nekonečno; je to svítící zářivé nekonečno, které je hluboké a nesmírné. Modrá perla znamená to, co září, co je zářivé, co je nekonečné; a přesto se zdá být konečné.

Když začneme naslouchat svému srdci, poznáme, že vše je jedno a ve všem je jeden Bůh. Podívejte se, v našem těle máme tolik buněk a každá buňka má svůj vlastní život. Mnoho buněk se každý den rodí, mnoho buněk umírá, ale ony vás neznají. Vy ale poznáte, že je s některou buňkou něco v nepořádku; dokážete to vycítit. Podobně, i když máme všichni své malé životy, existuje jeden život, který zastřešuje a řídí všechny ostatní.

Všichni se vznášíme v oceánu života; velkého života. Není to jen prázdný prostor kolem nás, je to živoucí velký život. A v tomto velkém moři života plují všechny mušle a každá mušle má v sobě trochu vody, která není vodou oddělenou od vody v moři. A tak vylézáme ze svých ulit a zakoušíme: "Nejsem jen v těle, ale jsem rozprostřený všude; jsem všude, jsem to já tam a jsem to já tady. Vidím sám sebe ve všech". A toto je podstatou života!

Sri Sri Ravi Shankar

Přeloženo z originálu: The essence of life


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů