Meditace je cestou od pohybu ke klidu, ze zvuku k tichuMeditace je cestou od pohybu ke klidu, ze zvuku k tichu. Potřeba meditace je přítomna v každé lidské bytosti, protože je přirozenou tendencí lidského života hledat radost, která se nezmenšuje, lásku, která se nezdeformuje nebo nezmění v negativní emoce.

Meditace je cestou od pohybu ke klidu, ze zvuku k tichu

Je pro vás meditace cizí? Rozhodně ne. Je to proto, že jste před narozením meditovali několik měsíců. Byli jste v matčině lůně a nic jste nedělali. Ani jste nemuseli žvýkat jídlo - bylo vedeno přímo do břicha a vy jste tam byli, šťastně plovoucí v tekutině, otáčející se a kopající, občas něco, tu a tam, ale většinu času šťastně plovoucí. To je meditace nebo absolutní pohodlí. Nic jste nedělali, všechno pro vás bylo uděláno. V každé lidské bytosti, v každé duši, existuje přirozená tendence toužit po tomto stavu, když jste v absolutním pohodlí. A dostat se zpět do stavu, který jste ochutnali těsně před vstupem do shonu tohoto světa, je velmi přirozené, protože v tomto vesmíru je vše cyklické, vše se chce vrátit ke svému zdroji. Když přijde podzimní sezóna, listy padají a vracejí se do půdy a příroda má svůj vlastní způsob, jak je recyklovat.

Přirozená tendence recyklovat vše, co jsme jako dojmy shromáždili v každodenním životě, zbavit se jich a vrátit se zpět do původního stavu, ve kterém jsme byli, když jsme přišli na tuto planetu, je meditace. Stát se znovu svěžími a živými je to, co je meditace. Dostat se zpátky k té vyrovnanosti, jenž je vaší původní přirozeností, je meditace. Absolutní radost a štěstí je meditace. Potěšení mínus vzrušení je meditace. Vzrušení bez úzkosti je meditace. Láska bez nenávisti nebo některé z jejích protichůdných hodnot je meditace.

Meditace je potravou pro duši. Když máte hlad, spontánně jdete něco sníst. Máte-li žízeň, chcete pít vodu. Stejně tak duše touží po meditaci a tato tendence je v každém z nás. Proto říkám, že na této planetě není jediný člověk, který nehledá. Jen to prostě ještě nerozpoznal. Problém je v tom, že se snažíme hledat jídlo tam, kde není k dispozici. Je to jako jít do obchodu s potravinami, když chcete do auta natankovat benzín. Pořád dokola chodíte do obchodu s potravinami a říkáte: "Chci do svého auta benzín." To nebude fungovat, protože je třeba jít na čerpací stanici. Je tedy potřeba najít správný směr. Meditace se děje v přechodu. Ve skutečnosti se meditace stane, nemůžete ji dělat. Můžete jen vytvořit příjemnou atmosféru, aby nastala.

Meditace povznáší energii a mysl a rozšiřuje ji ven. Kdykoli jste byli šťastní, toto štěstí bylo spojeno s pocitem expanze. A kdykoli jste se cítili nešťastně, bylo to spojeno s pocitem zmenšování nebo kontrakce. Existuje ve vás něco, co se rozšiřuje, když jste šťastní a smršťuje, když jste nešťastní. Nikdy však nedáváme pozornost tomu, co se stahuje a rozšiřuje. Naši pozornost udržujeme na tom, co je vně. Samotnému důvodu jsme ještě nevěnovali pozornost. Jeden z mudrců minulosti, Gaudapadacharya, řekl: „Je ve vás něco, co se rozšiřuje a co stojí za poznání.“ Dokonce byť jen letmý záblesk tohoto uvědomění, této energii uvnitř vás, může na vaší tváři vyvolat úsměv tak silný, že vám ho nedokáže nic vzít. Nikdo vás nemůže učinit nešťastnými; nikdo vám nemůže vzít radost ze života. Život najednou nabývá další dimenze - jen letmý záblesk, jen představa toho něčeho, co se uvnitř nás rozšiřuje. Není potřeba tu všeho nechat a jít. Prostě být uprostřed všeho toho hluku a přesto si uvědomovat tu krásu, tu věc, která je tak krásná, tak úžasná, tak fascinující, právě tady a teď, je meditace. Vrcholem, nejvyšším typem modlitby, je meditace. Všechna moc je skryta v našem pravém Já a projeví se, když se spojíte se svým vědomím.

Sri Sri Ravi Shankar

https://wisdom.srisriravishankar.org/meditation-is-the-journey-from-movement-to-stillness-from-sound-to-silence/


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů