Meditace - nejlepší investice do duševního zdravíPodle Světové zdravotnické organizace (WHO) v současnosti duševní onemocnění postihují odhadem 350 milionů lidí na celém světě. Deprese bude do roku 2030 druhou nejčastější příčinou nemocnosti v zemích se středními příjmy a třetí nejvyšší v zemích s nízkými příjmy (1). Statistiky ukazují, že 26 procent populace ve Spojených státech má nějaký druh duševní nemoci (2) a 25 procent Evropy trpí depresí nebo úzkostí (3).

Mnoho lidí si bohužel ani nepřipustí, že je v depresi, a téměř 50 procent deprese je neléčeno (4). Ani ve škole, ani doma se neučíme, jak zvládat negativní emoce. Učíme se dentální hygieně, ale zapomínáme na tu psychickou. Stres nezmizí pouhým mluvením nebo raděním. Musíme se naučit některé techniky a nástroje, jak se zbavit stresu a uklidnit mysl.

Proč jedinec propadne depresi? Některé deprese mohou být z toho, že člověk visí na minulosti nebo je přehnaně ambiciózní a úzkostný ohledně budoucnosti. Život je však nepřetržitým procesem učení toho, jak „nechat jít“. Změna je jedinou konstantou. Když si člověk nepřipouští fenomén změny a upne se k nějakému postoji, pak může zažívat frustraci, depresi a tak dále. Často si nejste vědomi toho, že jste spojeni s celým vesmírem a myslíte si, že jste jen malým človíčkem toužícím po maličkostech. Jak se dostat ven z této malé mysli? Musíme se podívat do jádra naší existence. Co je život? Kdo jsem? Co chci? Tento duch sebedotazování může uvnitř vás něco probudit. Negativní emoce mohou způsobit, že se ponoříte do deprese, a moudrost vašeho pravého Já vás z ní dokáže vymanit. Zde mohou hrát důležitou roli meditace a dechové techniky. Jsou to nástroje, které vám pomohou uklidnit mysl a cítit se šťastní zevnitř. Mnohým nemocem lze pomoci meditací a dechovými technikami. Ve skutečnosti bych řekl, že meditace je potravou pro duši.

Meditace má mnoho výhod. Když je naše mysl klidná, jsme schopni dělat lepší rozhodnutí, a tak kolem sebe vytvářet harmoničtější a pozitivnější atmosféru. Existuje významný počet výzkumů o tom, jak meditace přispívá ke zlepšení podmínek mimo jiné hypertenze, cukrovky, srdečních problémů, poruch spánku a nervového systému (5).

Kromě toho, že prospívá fyzickému zdraví, meditace zlepšuje koncentraci a pomáhá člověku být v přítomném okamžiku. Pokud to budete pozorovat, mysl se pohybuje mezi minulostí a budoucností. Buď jsme naštvaní z minulosti, nebo máme obavy z budoucnosti. Meditace pomáhá přivést mysl do přítomnosti. Když je mysl klidná, jsme schopni vnímat věci lépe. Když je mysl rozrušená, naše vnímání je také narušené. V každodenním životě se ocitáme v situacích, které mohou být náročné a vyžadují, abychom přijali účinná rozhodnutí. Tyto situace často ovlivňují stav naší mysli - natolik, že nemůžeme přijímat účinná rozhodnutí. Ani události v životě, ani stavy naší mysli se nestávají s naším svolením. Ve skutečnosti se události a stavy mysli často vyskytují v přímém rozporu s našimi přáními.

Meditace může přinést rovnováhu mezi různými stavy mysli. Můžete se naučit přepnout z tvrdší stránky na jemnější uvnitř vás. Můžete být pevní, pokud je to vhodné, a zároveň "nechat jít" v případě potřeby. Tato schopnost je přítomna v každém a meditace vám umožňuje bez námahy mezi těmito stavy přepínat. S několika minutami každodenní meditace a pranajámy (dechové techniky) se naše myšlenky stávají mocnými a naše úkoly jsou vykonávány efektivněji. Skrze meditační a dechové techniky dokážeme očistit naši mysl od negativních emocí a účinně řešit duševní nemoci a deprese.

Meditace může přinést velkou transformaci ve společnosti.

V říjnu pořádáme v Plzni Kurz meditace s indickým mistrem Swámím Jaatavedou...

Poznámky pod čarou:

(1) http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2010/mental_disabilities_20100916/en/index.html

(2) http://www.thekimfoundation.org/html/about_mental_ill/statistics.html

(3) http://www.euro.who.int/en/what-we-do/health-topics/noncommunicable-diseases/mental-health/news/news/2012/10/depression-in-europe/depression-in-europe-facts-and-figures

(4) Ibid

(5) http://www.mayoclinic.com/health/meditation/HQ01070

Sri Sri Ravi Shankar, duchovní vůdce

Tento článek byl původně publikován na Huff Post


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů